Co leczę?
W swojej pracy skupiam się na wnikliwej diagnostyce, odpowiednio dobranych technikach manualnych, a także na doborze spersonalizowanego programu treningowego dla każdego pacjenta. Likwiduję ból oraz pomagam odzyskać sprawność fizyczną. Gwarantuję najwyższej jakości usługi lecznicze.
Prowadzę leczenie zachowawcze schorzeń oraz dysfunkcji narządu ruchu, które powstały w wyniku urazów, operacji, kontuzji, wypadków oraz w wyniku aktywnego trybu życia.
Specjalizuję się w fizjoterapii ortopedycznej, sportowej a także w terapii bólu przewlekłego. Realizowana przeze mnie terapia eliminuje ból i umożliwia powrót do pełnej aktywności fizycznej.
- Lumbago,
- rwa kulszowa,
- rwa ramienna,
- dyskopatia, wypukliny i przepukliny jądra miażdżystego,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- kręgozmyk,
- stany pooperacyjne, np. dyscektomia, mikrodyscektomia,
- stany pourazowe, np. whiplash,
- ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa.
- Zespół ciasnoty podbarkowej,
- uszkodzenia stożka rotatorów,
- zapalenie kaletek,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- łokieć tenisisty i golfisty,
- naciągnięcia i naderwania mięśni, ścięgien i więzadeł,
- niestabilność stawu ramiennego,
- zamrożony bark,
- zespół cieśni nadgarstka,
- zespół DeQuervain’a,
- stany pooperacyjne, np. artroskopie,
- stany pourazowe, np. zwichnięcia, złamania i skręcenia.
- Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego i kolanowego,
- chondromalacje,
- skręcenia i zwichnięcia stawu kolanowego i skokowego,
- naciągnięcia i naderwania mięśni, ścięgien i więzadeł,
- niestabilność stawu kolanowego i skokowego,
- zespół ciasnoty przedziałów powięziowych,
- zespół pasma biodrowo-piszczelowego,
- stany pooperacyjne, np. enndoprotezoplastyka, rekonstrukcje więzadeł,
- stany pourazowe, np. zwichnięcia, złamania i skręcenia.
Jak leczę - techniki fizjoterapeutyczne
Prowadzona przeze mnie rehabilitacja oparta jest na najnowszych metodach terapeutycznych oraz doniesieniach naukowych.
W trakcie rehabilitacji dążę do odtworzenia utraconych funkcji lub wytworzenia mechanizmów kompensacyjnych u Pacjenta w celu uzyskania samodzielności, powrotu do zdrowia oraz maksymalnego usprawnienia w jak najkrótszym czasie.
W procesie leczenia stosuję terapię manualną, terapię powięziową oraz ultrasonografię.
Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapeutycznych stosowana w leczeniu dysfunkcji narządu ruchu, w szczególności stawów kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa.
Kluczowym elementem terapii jest bardzo dokładne badanie diagnostyczne w celu określenia, co jest przyczyną dysfunkcji. Praca z pacjentem poprzedzona jest szczegółową i kompleksową analizą biomechaniczną i funkcjonalną, co pozwala na postawienie diagnozy, a następnie na zastosowanie bezpiecznego i skutecznego leczenia.
Leczeniu podlegają elementy bierne oraz czynne narządu ruchu, czyli mięśnie, stawy oraz nerwy obwodowe. W terapii manualnej technikami leczniczymi są masaż, rozciąganie mięśni, mobilizacje i manipulacje stawowe, mobilizacje tkanki nerwowej oraz medyczny trening terapeutyczny.
Efektem końcowym zabiegów jest przywrócenie właściwej biomechaniki stawów oraz przywrócenia prawidłowej fizjologii tkanek miękkich co prowadzi do:
- zmniejszenia dolegliwości bólowych,
- zwiększenia zakresu ruchomości,
- wycofania stanów zapalnych,
- przywrócenie prawidłowej funkcji narządu ruchu.
Terapia manualna to bardzo skuteczna forma rehabilitacji poparta wieloma badaniami naukowymi. Terapię manualną wykonują wykwalifikowani fizjoterapeuci, którzy ukończyli cały cykl szkoleń zakończony egzaminem.
W swojej praktyce stosuję system terapii manualnej wg koncepcji Kaltenborn’a i Ejenth’a oraz wg Maitlanda.
Manipulacja powięzi (FM – fascial manipulation) jest metodą terapii manualnej o bardzo dużej skuteczności w zwalczaniu dolegliwości bólowych (a także innych objawów) układu ruchu. Twórcą metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco.
Metoda polega na manipulacji określonych punktów (centrów koordynacji i fuzyjnych centrów koordynacji) na ciele pacjenta, które pokrywają się z punktami: akupunkturowym, spustowymi, Cyriaxa oraz Meigne’a. Metoda uwzględnia całościowe podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji dokonuje się według określonych reguł na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej. Niezwykle istotnym elementem gwarantującym skuteczną terapię jest szczegółowy wywiad.
W wyniku powtarzających się przeciążeń statycznych i dynamicznych, urazów, stanów zapalnych itd. dochodzi do tzw. densyfikacji powięzi czyli tzw. „sklejenia” tkanki miękkiej w danym miejscu anatomicznym. Terapeuta, znając anatomię oraz poszczególne punkty powięziowe, jest w stanie szybko i skutecznie zlikwidować „sklejenie”. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej manipulacji, bądź mobilizacji danej strefy powięziowej, następuje przywrócenie ruchomości i w konsekwencji zmniejszenie bólu.
W pracy z układem mięśniowo-powięziowym, oprócz manipulacji powięzi, stosuję również fibrolizę mięśniowo-powięziową (haczykowanie), FDM (fascial distortion model) oraz plastrowanie dynamiczne.
Badanie USG nierzadko ułatwia postawienie trafnej diagnozy oraz, co jest również ważne, wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Może się okazać, że pacjent, zamiast pomocy fizjoterapeutycznej, wymaga pilnego przekierowania do specjalistycznej opieki medycznej.
Ultrasonografia pozwala na dynamiczną ocenę różnych tkanek zarówno w spoczynku, jak i podczas ruchu.
Kolejnym, ważnym zastosowaniem ultrasonografu w fizjoterapii jest tzw. sonofeedback. Oznacza to śledzenie postępów terapeutycznych pod kontrolą ultrasonografu, a także poprawę efektywności procesu terapeutycznego wykorzystując diagnostyczne możliwości USG.
Nieocenioną zaletą tego badania jest nieinwazyjny charakter oraz brak negatywnego oddziaływania na ciało pacjenta. Dzięki temu badanie to jest szczególnie wartościowe w fizjoterapii, ponieważ może być wykorzystywane tak często, jak jest to tylko konieczne.
Gabinet dysponuje sprzętem stworzonym z myślą o fizjoterapii. Honda HS-2100 z głowicą liniową 40 mm o częstotliwości 6,0-11,0 MHz umożliwia kompleksowe badanie narządu ruchu z bardzo dużą dokładnością.
Fizjo Orthopedica Marcin Grześkowiak
os. Bolesława Śmiałego 36 | 60-682 Poznań
NIP: 972 111 53 99
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 10:00 – 20:00
Copyright © 2023 Fizjo Orthopedica | designed by LIME FOX Marzena Zagrodna